Inwestowanie w pożyczki peer-to-peer (pożyczki społecznościowe) to jedna z form crowdfundingu, w której wielu inwestorów wspólnie pożycza osobie fizycznej potrzebną jej kwotę za pośrednictwem platformy internetowej. Inwestowanie w pożyczki społecznościowe opera się na podobnym pomyśle, co usługi Uber i Airbnb, które zrewolucjonizowały odpowiednio branżę taksówkarską i hotelarską: niedroga, przyjazna użytkownikowi internetowa usługa, łącząca dostawców towarów lub usług z ich odbiorcami w sposób szybszy i łatwiejszy niż kiedykolwiek i bez udziału tradycyjnych pośredników. Realizację tej idei w sektorze finansowym stanowią pożyczki społecznościowe, czyli wzajemne pożyczanie sobie pieniędzy pomiędzy wieloma osobami fizycznymi i firmami na raz na wspólnie ustalonych warunkach i ze wspólnie ustalonym oprocentowaniem bez pośrednictwa banku czy innej instytucji finansowej.
Taki sposób pożyczania jest zresztą oparty są na wielowiekowej tradycji, zgodnie z którą posiadacze nadmiarowych środków pożyczają je tym, którym w danej chwili są potrzebne. Mimo tak długiej historii, dopiero cyfryzacja zachowań jednostek i całego społeczeństwa umożliwia wzajemne dobranie się za pośrednictwem internetu przedstawicieli popytu i podaży w sposób dostatecznie wydajny, by inwestowanie w pożyczki społecznościowe na duża skalę miało sens. W ten sposób przełamany zostaje dotychczasowy monopol banków i instytucji finansowych. Różnica między zwyczajnym pożyczaniem a pożyczką społecznościową polega na tym, że wnioskodawca nie ubiega się o pożyczkę od żadnej instytucji finansowej, tylko bezpośrednio od innych osób fizycznych i od organizacji. Pożyczkodawcy natomiast inwestują swoje oszczędności, przekazując je bezpośrednio pożyczkobiorcom, bez konieczności zakładania lokat bankowych, z których środki bank dla własnego zysku pożyczyłby dalej innym podmiotom zgodnie ze swoją polityką.
Zanim wniosek o pożyczkę zostanie przedstawiony inwestorom za pośrednictwem naszej platformy, możliwie rzetelnie i dokładnie sprawdzamy zdolność kredytową wnioskodawcy. Osoba ubiegająca się o pożyczkę nie może posiadać negatywnych wpisów w bazach informacji kredytowej, a jej zarobki muszą być wystarczające, by spłacać zadłużenie. Poza sprawdzeniem zdolności do spłaty zobowiązań przeprowadzana jest również ocena wiarygodności kredytowej (scoring kredytowy) przy użyciu uwzględniającego dziesiątki zmiennych modelu statystycznego zbudowanego w oparciu o uczenie maszynowe. Na jej podstawie wnioskodawcy przypisywani są do jednej z pięciu klas ryzyka (otrzymują od 1 do 5 "gwiazdek"). Im wyższa ocena, a więc i klasa kredytowa, tym większe prawdopodobieństwo, że pożyczkobiorca spłaci zadłużenie zgodnie z umową. Trafność przewidywania uczącego się modelu scoringowego nieustannie się poprawia w miarę jak zasilany jest on nowymi danymi. Model jest też wciąż rozwijany poprzez testowanie nowych zmiennych. Dokładność predykcji można ocenić na podstawie wykresów strat poniesionych na pożyczkach, dostępnych na stronie ze statystykami, sprawdzając, na ile ściśle straty korelują się z otrzymaną z modelu oceną wiarygodności kredytowej.
Wyślij prośbę o kontakt, a oddzwonimy lub odpiszemy niezwłocznie, by udzielić dodatkowych informacji